Tani leasing samochodu, jak dobrze wybrać? Oferta leasingu w Szczecinie.

Zalety leasingu samochodu

Banner leasingDla osób prowadzących działalność gospodarczą, często leasing jest proponowany jako najlepszy i najtańszy sposób finansowania zakupu samochodu. Nie zawsze jednak tak jest.
Otóż, główną zaletą leasingu jest możliwość wliczenia go w koszty, przez co zyskujemy oczywiste korzyści w postaci konieczności zapłaty mniejszego podatku. Dodatkowo jest nie jest to jednorazowy koszt, a systematyczny, miesięczny koszt rozłożony w czasie – w zależności od wybranego okresu leasing na określoną ilość lat.
Nie dla każdego jednak leasing będzie najlepszy i najtańszy w kwestii zakupu samochodu – przede wszystkim istotny jest fakt, czy firma uzyskuje przychody przewyższające koszty. Znaczenie ma również to, czy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT oraz jaką formę opodatkowania stosuje. Na przykład stosując ryczałt nie odliczymy sobie żadnych kosztów. To oczywiście wszystko wpływa na to jak korzystny będzie dla nas leasing samochodu.

Opłaty

Kolejna kwestia to opłaty – poza czynszem leasingowym (czyli ratą) dochodzą jeszcze liczne opłaty – za rejestrację, mandaty z wideo radaru itp., często też liczne ukryte opłaty, o których nikt nam nie wspomni na początku przy podpisywaniu umowy.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie to także wysoki koszt. Przy droższych samochodach może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Musimy mieć oczywiście pełen pakiet. O ile leasing oferuje w ramach umowy z ubezpieczycielem w pierwszym roku w miarę akceptowalną stawkę za polisę ubezpieczeniową, to zwykle w drugim, trzecim roku przychodzi nam już oferta na odnowienie polisy o wiele, wiele wyższa.
Oczywiście możemy wybrać innego ubezpieczyciela, ale za zmianę leasing już nam już doliczy kilkaset złotych opłaty.

Wybór najlepszej oferty i negocjacje

samochodyPrzede wszystkim wybierając tani leasing należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami uwzględniając powyżej wymienione aspekty. Poza tym nigdy nie bierzemy pierwszej oferty, tylko zbieramy kilka porównujemy, a potem przechodzimy do negocjacji.
Wybierając leasing samochodu można też skorzystać z pomocy brokera. Oczywiście nie koniecznie musimy skorzystać z oferty od brokera, ale oni porównują wile firm, a prowizje dla brokera pokrywa firma leasingowa, a nie my
Leasing samochodu może być tani, ale nie dla każdego i wybranie dobrej oferty nie jest łatwe, dlatego warto poświęcić na to trochę czasu, bowiem chodzi o całkiem duże pieniądze.
Źródło: „Artykuł jak wybrać dobry i tani leasing” – Antyhaczyk 2019/2020
Reasumując najtańszy leasing nie zawsze jest taki tani jak się wydaje. Nie zawsze jest to też najlepsze rozwiązanie. Należy dokładnie przeanalizować umowę, sprawdzić tabele opłat i prowizji, zorientować się jak wygląda kwestia ubezpieczenia oraz poczytać opinie o danej firmie. Dopiero wtedy będziemy w stanie wybrać najlepszą ofertę. Należy pamiętać, że wysokość raty nie jest jedynym kosztem, który należy wziąć pod uwagę, aczkolwiek jest to kluczowy koszt przy wyborze leasingu.
Zawsze warto spróbować negocjować cenę, ponieważ w tej branży są naprawdę spore możliwości uzyskania lepszych warunków niż pierwotna oferta. W tym celu jednak zazwyczaj będziemy zmuszeni posłużyć się jakąś kontrofertą o lepszych warunkach finansowych. Dlatego warto pozyskać co najmniej kilka ofert od różnych leasingodawców. Warto zapytać u tych uznawanych za tanich chociażby tylko po to, żeby otrzymać tanią ofertę leasingu, którą posłużymy się do negocjacji z firmą leasingową, która nam na przykład bardziej odpowiada ze względu na inne warunki, lepsze opinie itp.
Negocjacje i wybór dobrej oferty leasingu wprawdzie wymagają nieco zaangażowania i czasu, ale w przypadku leasingu na samochód chodzi zwykle o duże pieniądze, więc warto nieco tego czasu poświęcić, by po pierwsze nieco zaoszczędzić, a po drugie nie denerwować się wyniku nie spełniającej naszych oczekiwań współpracy i komunikacji z leasingiem, na przykład w kwestii dostarczania faktur, czy opłat których się nie spodziewamy, a te potrafią zaskoczyć podobnie jak oferty odnowienia ubezpieczenia, które również warto negocjować w ten sam sposób, czyli dostarczając kontrofertę. W ten sposób możemy również zbić cenę odnowienia ubezpieczenia bez konieczności zmiany ubezpieczyciela i ponoszenia dodatkowych opat związanych z tą czynnością.

Polecamy :